Rasa koni Shire

Historia rasy
Shire uważany jest z potomka rycerskich koni angielskich, ale ma tez domieszkę krwi ciężkich koni flandryjskich oraz karych koni fryzyjskich. Kiedyś współczesną rasę shire nazywano packington blind horse, aktualną nazwę koń zyskał dopiero w 1804 roku. Nazwa shire pochodzi od hrabstw w Anglii Środkowej (z ang. hrabstwo - shire) gdzie koń ten był hodowany.

Budowa
Shire to koń potężnie zbudowany i bardzo wysoki. Jego wysokość w kłębie może wynosić nawet 180 cm, choć z reguły o 10 cm mniej (170 cm to tez bardzo dużo). Shire z podniesioną głową osiągać może ponad 2 metry wzrostu. Jego waga jest równie imponująca - koń ten ważyć może ponad 1200 kg. Jest bardzo silnie umięśniony, obwód jego klatki piersiowej wynosi do 240 cm. Głowa shire’a jest średniej wielkości, na ogół garbonosa, o szerokim czole, małych, ruchliwych uszach i dużych oczach. Szyja długa i ładnie wygięta. Grzbiet bardzo silny, zad mocny, zaokrąglony. Ogon jest krótki, bardzo gęsty. Kończyny średniej długości, mocne, o dobrych stawach. Kopyta płaskie, duże i twarde. Cechą charakterystyczną shire’ów są obfite szczotki przy pęcinach. Szczotki składają się z gęstych, długich włosów, z reguły są białe. Wymagają szczególnej pielęgnacji nie tylko ze względów estetycznych - zaniedbane mogą być przyczyną egzemy i stanów zapalnych pęcin.

Umaszczenie
Najczęściej spotyka się shire’y o maści skarogniadej, gniadej, najbardziej cenione są zaś kare. Siwe zdarzają się niezwykle rzadko. Każda odmiana barwna "wyposażona" jest w białe szczotki.

Zastosowanie
Shire jest doskonałym koniem pociągowym. Jego siła jest trudna do wyobrażenia - sam potrafi pociągnąć ciężar przekraczający 5 ton. Ze względu na wspaniałą prezencję rzadko jest jednak używany do prac rolniczych czy zwykłego transportu. Dzięki domieszce krwi koni pełnej krwi, shire jest koniem o wspaniałej prezencji. Używany jest do pokazów, a swojej ojczyźnie także do jazdy wierzchem. Shire’y to w dodatku konie niezwykle przyjazne i łatwe do ułożenia.

Źróło:
http://pl.euroanimal.eu/Shire

 

Szybki kontakt

Stajnia Dar-Mar
Mariusz Bebłot
tel. kom. 0-604 612 526

Adres:
Popów, ul. Wieluńska 89
woj. śląskie
42-110 Popów

email:
konie@tinkery.pl

O koniach - przysłowia

"Jak dasz koniom jeść tak Cię będą wieźć."

"Konia tanio nie ceń, króla o mało nie proś."

"Konia cieszy owies, krowę koniczyna, starego pieniądze, młodego dziewczyna."

"Koń by się uśmiał."

"Koń by tego nie wytrzymał, a co dopiero człowiek."

"Koń ma cztery nogi, a potknie się."

"Koń niech z koniem ciągnie, a wół z wołem."

"Młodego konia stary jeździec ujeździ."

"Nie poganiaj konia biczem tylko owsem."

"Najpierw konia zrozumieć, a potem na nim siedzieć."

"Puść koniowi cugle, a uniesie cię."

"Z cudzego konia i w pół drogi zsiadaj."

"Zrobić kogoś w konia."